زندگینامه زنده یاد شهید سرور سرخوش

زنده یاد سرور سرخوش

شاعر , نوازنده , صاحب سبک , و خواننده ای که دوست داران زیادی از دوران خود و بعد از خود دارد
استاد زنده یاد شهید سرور سرخوش در 11 جوزای 1321 ه ش در خانواده ی فرهنگی درقریه ی غجورباش ولایت دایکندی چشم به جهان گشود.

ایشان مکتب ابتداییه و متوسطه را در زادگاهش به پایان رسانید.
چون دراین دوران پدر او را دولت وقت به زندان انداخته بود، سرخوش به دلیل که فرزند بزرگ خانواده بود مسولیت خانواده به دوشش قرار گرفت وبه همین سبب نتوانست که برای ادامه تحصیل درخارج از منطقه برود.
اما با یاری مادرش که زن دانش دوست بود او توانست که به تحصیلات خصوصی بپردازد و معلومات و آگاهی های خودرا ازین طریق تا حدی ارتقا دهد.

سرخوش پس از سه سال دوری از پدر (یعنی پس ازسه سال اززندانی شدن پدرش) ورق جلب عسکری را دریافت نمود.

و دو سال دیگر (تاسال 1349 ه ش) در منطقه لعل و سرجنگل عسکری نمود.

او درعسکری به زبان پشتو به اندازه کافی آشناشد، به همین لحاظ پس از گرفتن ترخیص درمکتب “دوغوربند” (مکتب که خودش دوره متوسطه را آنجا به پایان رسانیده بود) به عنون سرمعلم مقرر گردید وتا سال 1352 به وظیفه مقدس معلمی اشتغال داشت.

پس از آن سرخوش در ولایت ارزگان در شعبه ی مالیه انجام وظیفه نمود.

سرخوش دراین دوره به عنوان مامور مالیات در مناطق مختلف هزارستان سفر نمود و با وضعیت مردم محروم خود از نزدیک آشنایی یافت.

او دراین دوره بود که اشکال ستم ملی را که از طریق کانال های متعدد اعمال می گردد به درستی فهمید و ظلم،غارت وتبعیض را از نزدیک مشاهنده نمود.
چنین چیزی بود که روح حساس و کنجکاو او را تحریک کرد و او را به سوی شعر وهنر سوق داد.
سرخوش وضعیت مردم و اشکال ستم ملی را در قالب شعر به تصویر کشید و برای گسترش فرهنگ ظلم ستیزی وانتقال روح و مفاهیم انقلابی در درون جامعه به خوانش گرفت.
آشنایی سرور سرخوش با رادیو و تلویزیون کابل ومردم کابل گامی دیگری بود درتکامل هنر او.
او درین دوره با احساسات کامل شعر می سرود و شعر میخواند و از زندگی مردم محروم را از این طریق بیان می نمود.

با آغاز حرکت انقلابی مردم علیه رژیم خلقی و تجاوز شوروی، او با مردم خویش همنوا شد و درکنار مردم رفت و با مردم زیست و قیام انقلاب مردم را به تصویر کشید وفریاد زد: “انقلاب میهنی اول از هزاره شد بلند” سرور سرخوش در اوایل سال 1361 در پاکستان سفر نمود و با تنظیم نسل نو هزاره مغول به همکاری پرداخت.

در برگشت از پاکستان درمنطقه خویش با جمع آوری جوانان درقالب تشکیلات هنری به ترویج و آموزش هنر انقلابی پرداخت ، امانتوانست به این کار خویش ادامه بدهد.
و هنر رزمی و انقلابی را به پایه کمال برساند.
زیرا او قربانی خشم طرفداران بیگانه و جریان های قشری گری گردید.

درسال 1362 خورشیدی سرخوش برای دیدن هزاره های بادغیس به این منطقه رفته بود او معتقد بودکه بایدتمام کتله های مذهبی هزاره ها را متحد ساخت.
درین کار بایست هم به تحرک سیاسی دست زد وهم به تحرک هنری.
او خود دراین راه قدم گذاشت وفعالانه کارکرد و دربادغیس به همین خاطر یعنی به خاطر همین اتحاد، همدلی، وحدت وهماهنگی میان هزاره ها مسافرت نمود.
سرخوش پس ازدیدن هزاره های بادغیس برای پیشرفت کارهای که درنظر داشت به منطقه بازگشت، اما قشری گرایان وابسته به بیگانه و ضد هزاره نگذاشت او کارهای خودرا ادامه دهد و در 7سنبله 1362 اورا با یک عمل تروریستی به شهادت رسانیدند.

روحش شاد ویادش گرامی باد!

Comments

 • Posted: 21/04/2016 12:29

  Ali

  روحش شاد و یادش گرامی باد! این واقعیت عینی هست که شهید سرور سرخوش یک مرد انقلابی بوده و روی فرهنگ سنتی موسیقی هزارگی کار کرده و دورانیکه هیچ امکانات وجود نداشته حضرت ایشان روی موسیقی سنتی کار کرد. با اندکترین آلات موسیقی که در دست داشت توانست میلیونها انسان را امروز با احساس تربیه کرده و توسط موسیقی خود برای ملت هزاره امروز تاریخ ساخته و در قالب شعر و نواختن دمبوره درس تاریخی و حقیقی وقت را زنده نگهداشته. پس این خودش انقلابی بزرگی هست که ایشان انجام داده. رسا و توانا باد برادری که روی موسیقی شهید سرور سرخوش کار کرده و ویبسایتی را برای ان شهید ایجاد کرده و زحمت کشیده اید. از شما سپاسگذاری میکنم. موفق و سرفراز باشی. اما به زبان هزاره گی که: جور بشی لالی.
  • Posted: 18/03/2018 16:20

   خالقداد

   با عرض معذرت ، آقای ادمین : واضح تر اگه بیگویم غلام سرور سرخوش را همین کثافت های که به اسم (ملا) بین مردم (عقیده ای) خودرا جازدن به شهادت رساندن. بیچاره ترین ملت ملت است که عقیده ایشان بالا تر از آگاهی شان است.
   • Posted: 23/03/2018 20:47

    Admin

    خالقداد عزیز تشکر از کامنت شما بله همینطور است و گفته شما کاملا درست است
 • Posted: 03/05/2018 08:08

  پارسی زبانی از ایران

  سلام و احترام خدمت ادمینها و گردانندگان این سایت. بنده بسیار اتفاقی مشغول جستجو در اینترنت بودم که به ابیات و رباعیاتی زیبا از جناب سرخوش برخورد کردم و بعد به سایت شما رسیدم و سپس این صفحه و زندگینامه این شهید گرانقدر و عزیز را مطالعه نمودم. بسیار متاثر و متاسف شدم که چنین هنرمندی با روح لطیف و گفتار عفیف و ابیات ظریف، هرگز در ایران شناخته شده نیست. واقعاً از خواندن ابیات و سروده های ایشان لذت بردم. از شما هم بسیار متشکرم که در شناساندن این هنرمند عزیز به عالم علم و ادب و هنر پارسی تلاش می کنید. سربلند و پیروز باشید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.